0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

tangoman

Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 04:51:01 μμ »
Εχω ενα mille του 03....καθως λοιπον το παρκαρω σπιτι μου σημερα το μεσημερι λεω ''δεν τσεκαρω και τα λαδια''(στο σωληνακι αριστερα)...το μηχανακι στο σταντ και ενω ηδη δουλευε το βεντιλατερ το σωληνακι κατασπρο :ohmy:οταν το εσβησα μετα απο αρκετη ωρα αναιβηκε λιγο πανω απ το MIN η σταθμη.......και ρωτω καει λαδια?να παω επειγοντως για αλλαγη?συμβαινει κατι που δεν ξερω στα Aprilia? :(Ειχα πολλα μηχανακια εως τωρα και δεν μου χει ξανασυμβει....για πειτε η εμπειροτεροι

Ευχαριστω :)



*

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

  • *********
  • 8418
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Αντιδράσεις: +250
Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #1 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:00:05 μμ »
Παρακολουθησε το Παν....................

υποθετω ξερεις να ελεγχεις την σταθμη στο Mille......... :thnk: :thnk: :thnk:

Ειχες αλλαξεις λαδια οταν το πηρες?
APRILIA CAPONORD RULESSSSSSSSSSS

*

dreamwalker

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #2 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:13:18 μμ »
Εχω ενα mille του 03....καθως λοιπον το παρκαρω σπιτι μου σημερα το μεσημερι λεω ''δεν τσεκαρω και τα λαδια''(στο σωληνακι αριστερα)...το μηχανακι στο σταντ και ενω ηδη δουλευε το βεντιλατερ το σωληνακι κατασπρο :ohmy:οταν το εσβησα μετα απο αρκετη ωρα αναιβηκε λιγο πανω απ το MIN η σταθμη.......και ρωτω καει λαδια?να παω επειγοντως για αλλαγη?συμβαινει κατι που δεν ξερω στα Aprilia? :(Ειχα πολλα μηχανακια εως τωρα και δεν μου χει ξανασυμβει....για πειτε η εμπειροτεροι

Ευχαριστω :)

δεν εχεις σωστη ενδειξη με την μηχανη να εχει πανω απο 45-60 βαθμους
οποτε αν και με τετοια θερμοκρασια σου εδειχνε λιγο πανω απο το min συμπληρωσε του και γρηγορα

ολα τα μηχανακια καινε λαδια οταν τα δουλευεις ψηλα, αλλα καινε 200 γραμμαρια καθε 1000 χλμ (οταν δουλευουν ψηλα)

*

tangoman

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #3 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:23:13 μμ »
Ενας μαστορας που ειχα παρει τηλ πριν λιγο καιρο που ειχε πει πως στα mille ελεγχεις την σταθμη οταν αναψει το βεντιλατερ.....τωρα ξερω γω.....εχω κανει 2000 χλμ εδω και 2 βδομαδες που το χω ειχα κανει ελεγχο οταν το πηρα....δεν μπορω να πω οτι ηταν πολυ ψηλα η σταθμη αλλα σιγουρα εχει κατεβει απο τοτε

Μαλλον θα το παω για αλλαγη και βλεπουμε

*

tangoman

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #4 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:31:55 μμ »
Τι λαδια να παρω να συμπληρωσω?

*

dreamwalker

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #5 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:33:32 μμ »

*

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

  • *********
  • 8418
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Αντιδράσεις: +250
Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #6 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 05:43:25 μμ »
Τι λαδια να παρω να συμπληρωσω?



Aλλαξε τα ρει.............μην τα μπερδεψεις...........

Τα silkolene ειναι καλα, αλλα τα πινει (σχετικα)............εχουμε και εκπτωση σε δαυτα (γυρω στα 15.50 το λιτρο)......

Αλλιως βαλε motul και βλεπεις
APRILIA CAPONORD RULESSSSSSSSSSS

*

zlionakis

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #7 - : Σεπτέμβριος 23, 2009, 06:28:36 μμ »
δεν εχεις σωστη ενδειξη με την μηχανη να εχει πανω απο 45-60 βαθμους
οποτε αν και με τετοια θερμοκρασια σου εδειχνε λιγο πανω απο το min συμπληρωσε του και γρηγορα
ολα τα μηχανακια καινε λαδια οταν τα δουλευεις ψηλα, αλλα καινε 200 γραμμαρια καθε 1000 χλμ (οταν δουλευουν ψηλα)

ΛΑΘΟΣ!!!

Τη στάθμη λαδιού την ελέγχουμε αφού έχουμε κάνει μια βόλτα 15χλμ περίπου εκτός πόλης!

Και το λάδι το καίνε όταν είσαι με σταθερή ταχύτητα για πολλή ώρα όπως και στις ψηλές στροφές..
Αν είναι φούλ συνθετικό συνήθως καίγεται και λίγη ποσότητα παραπάνω σε σχέση με το ημισυνθετικό.

*

mixalis_navy

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #8 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:05:43 μμ »
15 χιλιομετρα? και εκτος πολης? λιγο υπερβολικο μου φαινεται φιλε μου...

*

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

  • *********
  • 8418
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Αντιδράσεις: +250
Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #9 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:22:10 μμ »
Καλα, μην τον πιστευεις εντελως τον Ζακ..................εχει αναπνεεεεεεευσει καααααρβουνοοοοοοοο


Το σωστο ειναι περιπου οπως τα λεει

Το μηχανακι ορθιο, να εχει περασει ενας κυκλος με τα βεντιλατερια ανοιχτα, και κοιτας σταθμη με τον κινητηρα στο ρελαντι

Αμεσως το σβηνεις, και συμπληρωνεις μεχρι το max....................


To ιδανικο ειναι να τα ελεγχεις μετα απο βολτα............................
APRILIA CAPONORD RULESSSSSSSSSSS

*

zlionakis

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #10 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:27:23 μμ »
15 χιλιομετρα? και εκτος πολης? λιγο υπερβολικο μου φαινεται φιλε μου...

Να ρωτήσω κάτι ρε φίλε...? Πώς δηλαδή σου φαίνεται υπερβολικό?

Το έχεις κοιτάξει ή απλά κι εσύ έτσι πέταξες ότι σου ήρθε ή ότι σου είπανε?

Γιατί αν διαβάσεις το manual που δίνουν μαζί με τη μηχανή , τότε θα δείς οτί σου επανέλαβα απλά αυτό που γράφει και όχι ότι μου ήρθε...

Φιλικά

Zac

*

mixalis_navy

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #11 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:38:17 μμ »
αυτο το ειπα επειδη ετσι νομιζω εγω.η μηχανη οντως πρεπει να κανει μεγαλη βολτα να αναψει το βεντιλατερ και μετα απο λιγο να το μετρησεις οπως ειπε και ο Bros.ετσι ειναι αλλα σκεψου καποιος να μενει στο κεντρο της αθηνας η θεσσαλονικη η σε αλλη μεγαλη πολη.δηλαδη αυτος πρεπει να βγει εκτος πολης και να κανει 15 χιλ?????? (αυτο εννοω υπερβολικο)
φιλικα παντα

*

zlionakis

Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #12 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:44:17 μμ »
αυτο το ειπα επειδη ετσι νομιζω εγω.η μηχανη οντως πρεπει να κανει μεγαλη βολτα να αναψει το βεντιλατερ και μετα απο λιγο να το μετρησεις οπως ειπε και ο Bros.ετσι ειναι αλλα σκεψου καποιος να μενει στο κεντρο της αθηνας η θεσσαλονικη η σε αλλη μεγαλη πολη.δηλαδη αυτος πρεπει να βγει εκτος πολης και να κανει 15 χιλ?????? (αυτο εννοω υπερβολικο)
φιλικα παντα

Εντάξει δεν λέω οτί γίνεται πάντα να το κάνεις, αλλά τουλάχιστον να κάνεις μια βόλτα γύρω γύρω στα τετράγωνα του σπιτιου για λίγο γίνεται...
Το ιδανικό βέβαια θα ήταν αυτό, πάντως  πρέπει να δουλέψει έστω και για λίγο γιατί έχει  ξηρό κάρτερ και χρειάζεται το χρόνο του..

Και το υπόλοιπο (έλεγχος-συμπλήρωμα ή αφαίρεση!!!)είναι όπως ακριβώς το λέει ο κοσμάς παραπάνω. :ohyes: :ohyes:

Φιλικά

Zac

*

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

  • *********
  • 8418
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Αντιδράσεις: +250
Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #13 - : Σεπτέμβριος 24, 2009, 04:49:14 μμ »
Φιλικα παντα  :D :D :D :D
APRILIA CAPONORD RULESSSSSSSSSSS

*

Αποσυνδεδεμένος dikaios

  • *****
  • 227
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Ελεγχος λαδιων ROTAX V2
« Απάντηση #14 - : Μάρτιος 09, 2010, 02:19:25 πμ »
τα silcoliene παντως παιδια εγω τα περνω 12.5 ευρω τα φουλ συνθετικα

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης