0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« - : Ιούλιος 12, 2008, 10:58:54 πμ »
Γεια σε ολους
Χτες το μεσημερι και ενω ειχα ετοιμαστει για ταξιδι και γρηγορη βολτα το Σ/Κ παω φορτωνω το μηχ/κι, φοραω κρανος, μπουφαν, γαντια και μολις βαζω μπροστα το μηχ/κι δουλευε με εναν κυλινδρο. Ειχε ξανασυμβει στο παρελθον αλλη μια φορα οπου την επομενη μερα δουλευε κανονικα. Στο συνεργειο που το ειχα παει  μου ειχαν πει πως μαλλον οφειλεται σε υγρασια στην βενζινη που οταν παει στο μπεκ αυτο δεν λειτουργει. Κατι αναλογο μου ειχε γραψει κι ο Bill σε προηγουμενο post μιλωντας για χαλια βενζινες και υπερευαισθησια των μπεκ. Ετσι λοιπον το εκανα μια μικρη βολτα γυρω στην γειτονια μηπως και τραβηξει την υγρασια μα αυτο τιποτα. Βγαζω το πολο της μπαταριας μηπως κανει reset και ξεκινησει, μα τιποτα. Οπως καταλαβαινετε ξεφορτωσα σιγα σιγα τελειος συφιλιασμενος και αφησα τις προσπαθειες προς στιγμην.
Σημερα το πρωι ξαναπροσπαθησα αλλα τιποτα. Πηγα και πηρα ενα προσθετο βενζινης (REDEX) το οποιο ειναι καθαριστικο βενζινης και τραβαει την υγρασια απο τα καυσιμα και ριχνω λιγο μεσα. Ξαναπροσπαθω να βαλω μπροστα αλλα παλι μια απ' τα ιδια. Το ξανακανω μια μικρη βολτα μηπως αλλαξει κατι, αλλα παλι τιποτα. Παω του βαζω αλλη βενζινη αλλα καμια τυχη. Μετα απ' ολλα αυτα εγκατεληψα καθε προσπαθεια να το κανω να δουλεψει σωστα.
Αυτην την στιγμη που μου χαλασε το Σ/Κ αναρωτιεμαι ποση εμπιστοσυνη μπορω να εχω στο μηχ/κι μου την στιγμη που χωρις την παραμικρη ενδειξη αποφασιζει στα καλα καθουμενα να δουλεψει με τον ενα απο τους δυο κυλινδρους.
 Φετος σχεδιαζα να βγω εξωτερικο για διακοπες. Ξερει κανεις αν μπορω να κανω εγω κατι γι αυτο το προβλημα ή να αλλαξω σχεδια και να μην παω με την μηχανη;
Bill για δωσε τα φωτα σου ρε αδερφε. Ο Μακης ο πισινάς ειμαι για να ξερεις την περιπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2008, 11:29:49 πμ από mak74 »



*

nasos-v

Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #1 - : Ιούλιος 12, 2008, 11:11:21 πμ »
φιλε σηκωσε το ντεποζιτο και κτυπα με ενα κλειδι λιγο τα μπεκ!!! ;)

φυσιολογικα θα ξεκολησει . το ειχε κανει και του αδελφου μου και το εκανα και απο τοτε ολα ΟΚ!
ελπιζω να βοηθησα

*

nasos-v

Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #2 - : Ιούλιος 12, 2008, 11:14:31 πμ »
απο αυτο εχασες την βολτα στον αγιο με τον γιατρο και τον ΝΚΤR ?

 :cry: :cry:

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #3 - : Ιούλιος 12, 2008, 11:47:30 πμ »
απο αυτο εχασες την βολτα στον αγιο με τον γιατρο και τον ΝΚΤR ?

 :cry: :cry:
Αχ να το 'ξερα λιγο νωριτερα :fl:. Παντως θα το δοκιμασω μετην πρωτη ευκαιρια :thup1:.

Thanks mate. :chrs:
Spam on
Ναι απ'αυτο εχασα την βολτα με τα παιδια γαμοτο :-(. Παντως κριμα και σε 'σενα που δεν πηγες. :s1ap
Εχω ακουσει οτι εισαι επιδαυρακιας αλλα αυτο θα αλλαξει πολυ ευκολα αν ερθεις μια βολτα στον Αγιο :clpn:. Να γνωριστουμε κι απο κοντα. :bonjour: :chrs:
Spam off

*

nasos-v

Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #4 - : Ιούλιος 12, 2008, 12:04:06 μμ »
απο αυτο εχασες την βολτα στον αγιο με τον γιατρο και τον ΝΚΤR ?

 :cry: :cry:
Αχ να το 'ξερα λιγο νωριτερα :fl:. Παντως θα το δοκιμασω μετην πρωτη ευκαιρια :thup1:.

Thanks mate. :chrs:
Spam on
Ναι απ'αυτο εχασα την βολτα με τα παιδια γαμοτο :-(. Παντως κριμα και σε 'σενα που δεν πηγες. :s1ap
Εχω ακουσει οτι εισαι επιδαυρακιας αλλα αυτο θα αλλαξει πολυ ευκολα αν ερθεις μια βολτα στον Αγιο :clpn:. Να γνωριστουμε κι απο κοντα. :bonjour: :chrs:
Spam off

καντο κατα 99% θα δουλεψει κανονικα!!!

θα ερθω αγιο και θα γνωριστουμε! εγω σαββατο δεν μπορω λογο δουλειας :psdof: :psdof: :psdof:

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #5 - : Ιούλιος 12, 2008, 01:35:05 μμ »
απο αυτο εχασες την βολτα στον αγιο με τον γιατρο και τον ΝΚΤR ?

 :cry: :cry:
Αχ να το 'ξερα λιγο νωριτερα :fl:. Παντως θα το δοκιμασω μετην πρωτη ευκαιρια :thup1:.

Thanks mate. :chrs:
Spam on
Ναι απ'αυτο εχασα την βολτα με τα παιδια γαμοτο :-(. Παντως κριμα και σε 'σενα που δεν πηγες. :s1ap
Εχω ακουσει οτι εισαι επιδαυρακιας αλλα αυτο θα αλλαξει πολυ ευκολα αν ερθεις μια βολτα στον Αγιο :clpn:. Να γνωριστουμε κι απο κοντα. :bonjour: :chrs:
Spam off

καντο κατα 99% θα δουλεψει κανονικα!!!

θα ερθω αγιο και θα γνωριστουμε! εγω σαββατο δεν μπορω λογο δουλειας :psdof: :psdof: :psdof:
Καλως τοτε. Οταν κανονιστει για Κυριακη ή θα το ποσταρω ή θα σου στειλω π.μ. :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος bill

  • *******
  • 1058
  • Φύλο: Άντρας
  • Κύριε, εκέκραξα προς Σε, εισάκουσόν μου...
  • Μοντέλο μηχανής: Atlantic
  • Αντιδράσεις: +323
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #6 - : Ιούλιος 12, 2008, 02:05:45 μμ »
βρε μακη...τηλεφωνο..

οτι ειπε ο νασος :kalo:.δεν χρειαζεται να συμπληρωσω κατι...

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #7 - : Ιούλιος 12, 2008, 02:35:47 μμ »
βρε μακη...τηλεφωνο..

οτι ειπε ο νασος :kalo:.δεν χρειαζεται να συμπληρωσω κατι...
Ολη την εβδομαδα με τετοια σε ζαλιζουμε ρε Βασιλη :zl%. Να σε ζαληζουμε και το Σ/Κ που θα θες να ηρεμησεις; :slp: Γι αυτο το ποσταρα ελπιζωντας οτι καποια στιγμη θα το δεις. Οπως ειδες τελικα η παρεα εδω μεσα ειναι ενημερωμενη κι εχει γρηγορα αντανακλαστικα οποτε δεν εχω να πω τιποτα αλλο παρα να σας ευχαριστησω. :clpn: :prm :thup:: :a016

Υ.Γ.  Μολις τωρα παρατηρησα το "Οποιος φοβαται.....ας με παρει τηλ" :s1ap :w3% :hysterl
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2008, 03:04:22 μμ από mak74 »

*

Αποσυνδεδεμένος apriliabikers.gr

  • *********
  • 17379
  • Αντιδράσεις: +10
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #8 - : Ιούλιος 12, 2008, 02:50:00 μμ »
ευτυχώς που δεν κολλάει και σε Πήγασους δηλαδή..  :pray: :pray: :pray: :lol% :lol% :lol%

*

Αποσυνδεδεμένος CAPORAID

  • *******
  • 1964
  • Φύλο: Άντρας
  • KTMMMMMMMMM !!!!!!
  • Μοντέλο μηχανής: KTM 1290 super adventure
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #9 - : Ιούλιος 12, 2008, 04:00:08 μμ »
τελικα τι εγινε? το χτυπησες και εφτιαξε?

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #10 - : Ιούλιος 12, 2008, 09:39:09 μμ »
τελικα τι εγινε? το χτυπησες και εφτιαξε?
Οχι γιατι λειπω εκτος Αθηνων με το τουτου. Θα το κοιταξω αυριο οταν επιστρεψω. :bye:

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #11 - : Ιούλιος 13, 2008, 07:00:14 μμ »
τελικα τι εγινε? το χτυπησες και εφτιαξε?
Οχι γιατι λειπω εκτος Αθηνων με το τουτου. Θα το κοιταξω αυριο οταν επιστρεψω. :bye:
Ακολουθησα τις οδηγιες του Νασου και του Βασιλη οι οποιες αποδειχτηκαν τελικα απολυτα ακριβεις. :kalo: :a016
Ναι οπως το διαβασατε :read:. Το μηχανακι επανηλθε στην δικυλινδρη λειτουργια του.  :h1:
ΟΟΟΟΕΕΕΕΟΟΟΟ. :clpn: :jump2:

*

Αποσυνδεδεμένος Antouan

  • *****
  • 563
  • Φύλο: Άντρας
  • Μοντέλο μηχανής: caponord
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #12 - : Ιούλιος 13, 2008, 07:14:37 μμ »
Αυτο ακριβως επαθα και εγω στο μιλλε...με χτυπημα επανηλθε
Μετα απο 400 πισταδικα χιλιομετρα μπερδευαν ασχημα και οι δυο κυλινδροι και αλαχτηκαν και τα δυο μπεκ... :dry:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 11:10:31 μμ από Antouan »
Ζησε το σημερα πριν γινει χθες

*

Αποσυνδεδεμένος NitroArgi

  • *******
  • 1087
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: +67
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #13 - : Ιούλιος 13, 2008, 08:31:57 μμ »
Αυτο ακριβως επαθα και εγω στο μιλλε...με χτυπημα επανηλθε
Μετα απο 400 πισταδικα χιλιομετρα μπερδεβαν ασχημα και οι δυο κυλινδροι και αλαχτηκαν και τα δυο μπεκ... :dry:


Δηλαδη καθε φορα που παει πιστα πρεπει να αλλαζεις εκτος απο ενα ζευγαρι λαστιχα και ενα ζευγαρι μπεκ???  :kalo:

Μηπως ειναι κατι αλλο?

*

Αποσυνδεδεμένος mak74

  • ***
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντιδράσεις: 0
Απ: Tuono μονοκυλινδρο ξανα.
« Απάντηση #14 - : Ιούλιος 13, 2008, 11:05:38 μμ »
Αυτο που θα ηθελα να μαθω εγω και καλο θα ηταν να μας το εξηγησει ο Βασιλης ειναι τι φταιει (τι ακριβως συμβαινει, απο τι προξενειται) και εχουμε αυτο το φαινομενο, με ποιον τροπο μπορουμε εμεις να το προλαβουμε και αν υπαρχει τροπος να μην ξαναπαρουσιαστει.
Επισης η aprilia δεν εχει κανει κατι γι αυτο; Και αν οχι δεν θα επρεπε; :thnk:

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης