0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

*

Αποσυνδεδεμένος factory

  • ***
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • RSV4 FACTORY
  • Αντιδράσεις: 0
Δεξιό ράγισμα ohlins μπότας :help
« - : Φεβρουάριος 07, 2007, 09:14:28 μμ »
Αν και πρέπει να υπάρχει από τότε που πήρα την μηχανή αλλα δεν έδωσα σημασία μάλλον. μου φαίνεται ότι το ράγισμα γίνετε όλο και ποιο μεγάλο. μήπως χέρι κανεις που μπορώ να βρω μπότα? στο net λένε ότι έχει 270 dollars. Αλλα ας ρωτήσω και εσάς σκέφτηκα. APRILIA FOR EVER ΚΑΙ V4 AΜΑ ΛAΧΕΙ!!!!!!

[color=00CC00]edit(zeppelin): Καλό είναι να αποφεύγουμε τα greeklish [/color] :bye:



Re: DEXIO RAGISMA OHLINS MPOTAS:HELP
« Απάντηση #1 - : Φεβρουάριος 08, 2007, 12:00:39 πμ »
Δεν κάνεις και μία ερώτηση Σουηδία μεριά?

*

Αποσυνδεδεμένος backys

  • *******
  • 1363
  • Φύλο: Άντρας
  • Αέρα Πατέρααααααα!!!!!!!!!!
  • Αντιδράσεις: +22
Re: DEXIO RAGISMA OHLINS MPOTAS:HELP
« Απάντηση #2 - : Φεβρουάριος 08, 2007, 02:09:43 μμ »
Παράθεση

factory έγραψε:
An kai prepei na iparxei apo tote pou pira tin mixani alla den edosa simasia malon.
mou fenete oti to ragisma ginete olo kai poio megalo.
mipos xeri kaneis pou mporo na bro mpota?
sto net lene oti exei 270 dollars.
Alla as rotiso kai esas skeutika.
APRILIA FOR EVER KAI V4 AMA LAXI!!!!!!


Βαλε αν μπορεις φωτογραφια.
270$ ειναι πολυ λιγα για μποτα....που ρωτησες?

*

Dimitrios

Re: DEXIO RAGISMA OHLINS MPOTAS:HELP
« Απάντηση #3 - : Φεβρουάριος 08, 2007, 07:46:27 μμ »
Το ραγισμα της μποτας του πιρουνιου στα Mille Factory ειναι αρκετα συχνο, και οφειλεται στο υπερβολικο σφιξιμο των βιδων του πειρου του εμπρος τροχου. Η σωστη ροπη συσφιξεως ειναι 1,2κιλα μολις, οταν για το απλο Mille με τα Showa η αντιστοιχη ροπη συσφιξεως ειναι 2,5κιλα. Ετσι ειναι συχνο φαινομενο οι ασχετοι μαστορες (πλειοψηφια...) να παρασφιγγουν της βιδες κατα την αλλαγη ελαστικου η αλλη εργασια αφαιρεσης του τροχου, οποτε...πληρωνε πελατη!!!


Δινει ανταλλακτικη μποτα η ohlins  και το κοστος ειναι γυρω στα 300 ευρω απο οσο θυμαμαι

*

Αποσυνδεδεμένος factory

  • ***
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • RSV4 FACTORY
  • Αντιδράσεις: 0
Re: Δεξιό ράγισμα ohlins μπότας :help
« Απάντηση #4 - : Φεβρουάριος 10, 2007, 07:58:52 μμ »
[d]dimdoc file mou exeis kana kone ekei a8ina na broume kamia mpota?
Oti exei kamia 300 europoula to gnorizo alla pou 8a tin bro?
opios kseri as boi8isei.
parte kai mia foto mou gia na me gnorisete.[/d]

dimdoc φιλε μου έχεις κάνα κώνε εκεί αθηνα να βρούμε καμια μπότα? Ότι έχει καμια 300 ευρώπουλα το γνωρίζω αλλα που θα την βρω? οποιος ξέρει ας βοηθήσει. πάρτε και μια φωτό μου για να με γνωρίσετε.
APRILIA FOR EVER KAI V4 AMA LAXI............

*

Αποσυνδεδεμένος factory

  • ***
  • 188
  • Φύλο: Άντρας
  • RSV4 FACTORY
  • Αντιδράσεις: 0
Re: DEXIO RAGISMA OHLINS MPOTAS:HELP
« Απάντηση #5 - : Φεβρουάριος 10, 2007, 08:09:08 μμ »
[d]Oso gia tis dinameis pou sfigoume tis bides exo parei dio dunamoklida.Ena megalo dinamoklido gia troxous kai frena kai ena mikro gia bides mpotas.tous troxous tous bgazo monos mou mias kai ta sinergia einai ligo indianoi.Tin proti kai teleutea fora pou allaxa lastixa eblepa to mafentiko tou sinergiou,na xoropidaei pano stin manela.Tou leo afentiko san na ta parasfigeis ligo,i apantisi-auto paei me 300 prepei na einai sfixto terma,kai etsi malon ragise i mpota.Tora prepei na pliroso ti na kano agapi einai auti.[/d]

Όσο για τις δυνάμεις που σφίγγουμε τις βίδες έχω πάρει δυο "δουναμοκλιδα".Ένα μεγάλο "διναμοκλιδο" για τροχούς και φρένα και ένα μικρό για βίδες μπότας.τους τροχούς τους βγάζω μονος μου μιας και τα συνεργεία είναι λίγο ινδιάνοι.Την πρώτη και τελευταία φορα που άλλαξα λάστιχα έβλεπα το "μαφεντικο" του συνεργείου,να χοροπηδάει πάνω στην μανέλα.Του λέω αφεντικό σαν να τα "παρασφιγεις" λίγο,η απάντηση-αυτό πάει με 300 πρέπει να είναι σφιχτό τέρμα,και έτσι μάλλον ράγισε η μπότα.Τώρα πρέπει να πληρώσω τι να κάνω αγάπη είναι αυτή.

*

dimdoc

Απ: Re: Δεξιό ράγισμα ohlins μπότας :help
« Απάντηση #6 - : Φεβρουάριος 19, 2007, 12:23:53 μμ »
[
dimdoc φιλε μου έχεις κάνα κώνε εκεί αθηνα να βρούμε καμια μπότα? Ότι έχει καμια 300 ευρώπουλα το γνωρίζω αλλα που θα την βρω? οποιος ξέρει ας βοηθήσει. πάρτε και μια φωτό μου για να με γνωρίσετε.
APRILIA FOR EVER KAI V4 AMA LAXI............

Aπο Ελλαδα προτεινω να παρεις τηλ στη Μοτοδυναμικη (τηλεφωνα σε οποιοδηποτε περιοδικο)
και στον Δουλαβερη (επισης τηλεφωνα σε ολα τα μοτοπεριοδικα). Πιστευω οτι απο εκει θα βολευτεις
Αν παλι δε βγαλεις ακρη μπες στο σαιτ της ohlins.com και δες αν μπορεις να το παραγγελεις απο εκει κατευθειαν


Κατα τη γνωμη μου εφοσον ειδες με τα ματια σου το μηχανικο να στο παρασφιγγει πρεπει να πας να του εξηγησεις τι συνεβη. Ειναι απαραδεκτος, προξενησε ζημια 300 ευρω και ταλαιπωρια τωρα για σενα να ψαχνεις. Πανε να του το πεις, οχι οτι πιστευω πως θα σε αποζημιωσει, αλλα μπας και ξυπνησει απο τον μαστορικο ληθαργο και γλιτωσει κανας αλλος κακομοιρης απο τετοιες ... :psdof:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2007, 12:27:37 μμ από dimdoc »

*

sabuc

Απ: Δεξιό ράγισμα ohlins μπότας :help
« Απάντηση #7 - : Μάιος 08, 2007, 02:56:24 μμ »
Φίλε εάν μπορείς στείλε μια φωτογραφία να δούμε που ακριβώς έχει ραγίσει...έυχομαι να βρεις λύση σύντομα!!!!

 

Χρήσιμοι Σύνδεσμοι

Αρχική Σελίδα Όροι Χρήσης