Η Aprilia εμείς και οι μηχανές μας > ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Αλοιφες κ χρωμα

<< < (5/6) > >>

panosduc:
φιλε casper!δεν παιζει μονο αν εχεις τον αλοιφαδορο σε ιδιο σημειο,παιζει και ο αλοιφαδορος,παιζουν και οι στροφες και...... ;)αλλα δεν ειναι και επιστημη στη τελικη

MakisRC51:
Εγω μαγκες εχω αγορασει την πιο ψιλη που βγαζει η 3Μ και θα ελεγα οτι ειναι χοντρουτσικη.Θελει σιγουρα αλοιφαδορο γιατι με το χερι που εκανα κατι δουλειες μου το εβγαλε απο την κλειδα και τον καρπο :h22:
Εχω ενα φιλαρακι που κανει τετοιες δουλειες και πηγα και τον χαζεψα.Εχει εναν γωνιακο τροχο (οπως αυτους που κοβουμε σιδερα στις οικοδομες) αλλα πολυ πιο ακριβο γιατι ειναι ροοστατικος.Εχει δηλαδη ενα ροδακι με το οποιο ρυθμιζεις τις στροφες του.Βαζει διαφορες ειδικες βουρτσες για αλοιφη μπροστα αναλογα και το ποσο χοντρη ειναι η αλοιφη.
Του ειπα λοιπον "Καλα ρε φιλε, κι εγω εχω τετοιον τροχο αλλα δεν ρυθμιζονται οι στροφες.Αναβει κατευθυαν στις 3500 rpm.Δεν μπορω να προσαρμοσω μια βουρτσα μπροστα και να κανω λιγο εκει που θελω?"
Μου λεει "Ουτε να το δοκιμασεις.Ειναι παρα πολλες οι στροφες.Η αλοιφη στην ουσια τρωει ελαχιστο απο το βερνικι κατα την διαδικασια.Αν το βαλεις σε τοσες στροφες κατευθειαν πριν ακομα λιωσουν λιγο αυτα τα ρινισματα που εχει μεσα η αλοιφη τοτε θα το σκαψεις κυριολεκτικα το χρωμα.Οσο για τις μοτοσυκλετες δεν το εχω δοκιμασει ουτε το ρισκαρω γιατι εχουν πολυ πιο λεπτο στρωμα βερνικιου και ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τα αυτοκινητα".
Ετσι κι εγω δεν την ζοριζω πολυ οταν τριβω γρατσουνιες σε μηχανακι και παντα με το χερι.

panosduc:

--- Παράθεση από: MakisRC51 στις 18/06/09, 00:43 ---Εγω μαγκες εχω αγορασει την πιο ψιλη που βγαζει η 3Μ και θα ελεγα οτι ειναι χοντρουτσικη.Θελει σιγουρα αλοιφαδορο γιατι με το χερι που εκανα κατι δουλειες μου το εβγαλε απο την κλειδα και τον καρπο :h22:
Εχω ενα φιλαρακι που κανει τετοιες δουλειες και πηγα και τον χαζεψα.Εχει εναν γωνιακο τροχο (οπως αυτους που κοβουμε σιδερα στις οικοδομες) αλλα πολυ πιο ακριβο γιατι ειναι ροοστατικος.Εχει δηλαδη ενα ροδακι με το οποιο ρυθμιζεις τις στροφες του.Βαζει διαφορες ειδικες βουρτσες για αλοιφη μπροστα αναλογα και το ποσο χοντρη ειναι η αλοιφη.
Του ειπα λοιπον "Καλα ρε φιλε, κι εγω εχω τετοιον τροχο αλλα δεν ρυθμιζονται οι στροφες.Αναβει κατευθυαν στις 3500 rpm.Δεν μπορω να προσαρμοσω μια βουρτσα μπροστα και να κανω λιγο εκει που θελω?"
Μου λεει "Ουτε να το δοκιμασεις.Ειναι παρα πολλες οι στροφες.Η αλοιφη στην ουσια τρωει ελαχιστο απο το βερνικι κατα την διαδικασια.Αν το βαλεις σε τοσες στροφες κατευθειαν πριν ακομα λιωσουν λιγο αυτα τα ρινισματα που εχει μεσα η αλοιφη τοτε θα το σκαψεις κυριολεκτικα το χρωμα.Οσο για τις μοτοσυκλετες δεν το εχω δοκιμασει ουτε το ρισκαρω γιατι εχουν πολυ πιο λεπτο στρωμα βερνικιου και ειναι πολυ πιο ευαισθητες απο τα αυτοκινητα".
Ετσι κι εγω δεν την ζοριζω πολυ οταν τριβω γρατσουνιες σε μηχανακι και παντα με το χερι.

--- Τέλος παράθεσης ---
:kalo: :kalo:με το χερι και συγουρα.αλοιφαδορο μονο σε σκαφη,και αυτοκινητα....κατι ξερουμε και μεις .....

RSVF:
ετσι να τα ακουει ο κασπερ αυτα που μας ζαλισε με την 3Μ χαχαχαχαχαχα ΑΥΤΟΓΛΥΜ MONO για χερακι και προσωπικη δουλεια

Casper:

--- Παράθεση από: RSVF στις 18/06/09, 11:46 ---ετσι να τα ακουει ο κασπερ αυτα που μας ζαλισε με την 3Μ χαχαχαχαχαχα ΑΥΤΟΓΛΥΜ MONO για χερακι και προσωπικη δουλεια

--- Τέλος παράθεσης ---
Διαφορετικες αποψεις εχουμε και 8α συνεχισουμε μαλον  :bye: :bye:  Περνα απο Πατρα μια βολτα να σου δειξω πως γυαλιζουν μηχανακια  :P :P

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση