23/04/14, 17:21Τελευταίο μέλος: basiliskourt

Αποστολέας Θέμα: Τέλη Μαρτίου το πρόστιμο στα ανασφάλιστα οχήματα...  (Αναγνώστηκε 8538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Trade Count: (0)
  • Τακτικό μέλος
  • Τόπος: Patra city...
  • +7/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • 2stroke for love...4stroke for life!!!!
    • Μοντέλο:RS 250
Αυτο το θεμα εχει παρει τα πανω του ειδικα με το που αλλαξε η χρονια..Για πειτε την γνωμη σας αφου λενε οτι θα πιανει και τις μοτοσυκλετες...Τι θα κανουμε στο τελος θα ερθουν να μας εκβιασουν στα σπιτια μας να μας πουν φερτε οτι σας εχει απομεινει..Ελεος.. :pray: :rtf%

http://www.express.gr/news/finance/642803oz_20120924642803.php3
http://www.skai.gr/news/greece/article/220668/asfalistes-prostimo-250-euro-gia-ta-anasfalista-ohimata-apo-upoik/

Υ.γ.Αυτη η πιπιλα του πηγαινε παρεδωσε πινακιδα..Μετα απο δυο μηνες ξαναπαρτη να κυκλοφορησεις..ΚΑι μετα ξανα παρεδωσε και το καλοκαιρι ξαναπαρτη και παει λεγοντας δεν μπορω να την καταλαβω...Δεν ειχαμε τι να κανουμε θα κανουμε καφενειο το μηχανολογικο-εφορια της γειτονιας..Που οποτε λες να πας για δουλεια σου στην εφορια γινεται χαμος και χανεις και το μεροκαματο σου.. :pray:

Αποσυνδεδεμένος takis652

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: keratsini
  • +9/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Pegaso ie 650
    • keratsini
Αυτο το θεμα εχει παρει τα πανω του ειδικα με το που αλλαξε η χρονια..Για πειτε την γνωμη σας αφου λενε οτι θα πιανει και τις μοτοσυκλετες...Τι θα κανουμε στο τελος θα ερθουν να μας εκβιασουν στα σπιτια μας να μας πουν φερτε οτι σας εχει απομεινει..Ελεος.. :pray: :rtf%   

http://www.express.gr/news/finance/642803oz_20120924642803.php3
http://www.skai.gr/news/greece/article/220668/asfalistes-prostimo-250-euro-gia-ta-anasfalista-ohimata-apo-upoik/

Υ.γ.Αυτη η πιπιλα του πηγαινε παρεδωσε πινακιδα..Μετα απο δυο μηνες ξαναπαρτη να κυκλοφορησεις..ΚΑι μετα ξανα παρεδωσε και το καλοκαιρι ξαναπαρτη και παει λεγοντας δεν μπορω να την καταλαβω...Δεν ειχαμε τι να κανουμε θα κανουμε καφενειο το μηχανολογικο-εφορια της γειτονιας..Που οποτε λες να πας για δουλεια σου στην εφορια γινεται χαμος και χανεις και το μεροκαματο σου.. :pray:
Η απαντηση που τους ταιριαζει ειναι  ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ :ohyes:
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/13, 00:58 από takis652 »

Συνδεδεμένος faraway

• Trade Count: (+3)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Όπου να ναι ...
  • +52/-0
  • It s all a matter of opinion !!
    • Μοντέλο:Αλλο
Αυτή η ιστορία , αν θυμάστε , έπαιζε και από πέρσι .

Αλλά τίποτα δεν έγινε τελικά πέρσι .  :dry:

Φέτος όμως , οφείλω να σας αναφέρω το εξής .
Πριν 15 μέρες περίπου ήρθε mail/ενημέρωση , στην εταιρεία που εργάζομαι , η οποία ανέφερε τα εξής (χοντρικά ) :

" Το κράτος βρήκε νέους τρόπους να στραγγίσει τους πολίτες ... μπλα,μπλα,μπλα ... και καθημερινά μας ζητάνε να τους αποστέλλουμε στοιχεία για τα οχήματα που είναι ασφαλισμένα .... μπλα,μπλα ,μπλα ... μιας και το Μάρτη ετοιμάζεται να στείλει τα πρόστιμα των 250€ σε όσους δεν είναι ασφαλισμένοι ... "

Το mail βασικά δεν μας έλεγε να το βγάλουμε βούκινο προκειμένου να πάρουμε πελάτες όπως μπορεί να σκεφθεί κάποιος , αλλά αντίθετα μας έλεγε απλα να ενημερώσουμε τους συγγενείς και τους φίλους μας ώστε να μην βρεθούν προ εκπλήξεως .

Η εξήγηση εγώ που δίνω , είναι για να μπήκε σε αυτή τη διαδικασία μια ιδιωτική εταιρεία , τότε το μέτρο είναι προ το πυλών να παίξει .
Και γω είχα κανά μήνα ανασφάλιστο το capo και έσπευσα να το ασφαλίσω γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει αν θα στείλουν ραβασάκια σε όσα είναι ανασφάλιστα το Μάρτιο ας πούμε ή κοιτάνε από τώρα και πιο πίσω και ετοιμάζουν ήδη τα μπιλιετάκια .

Αυτά , ο καθένας είναι ελεύθερος να πράξει όπως πιστεύει καλύτερα βέβαια , και δεν τα έγραψα αυτά για να τρομοκρατήσω ούτε για να κάνουν πωλήσεις οι ασφαλιστικές , και φυσικά ακόμα και τώρα δεν είμαι βέβαιος 100% αν θα γίνει τελικά το μέτρο ή όχι .  :bye:

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

Αποσυνδεδεμένος bros400pgm

• ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Trade Count: (+4)
  • Μόνιμο μέλος
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • +92/-0
  • SXV 5.5 RULESSSSSSSSSS
    • Μοντέλο:SXV 5.5
Που οποτε λες να πας για δουλεια σου στην εφορια γινεται χαμος και χανεις και το μεροκαματο σου.. :pray:

10λεπτα δουλεια ειναι, απο την στιγμη που θα ερθει η σειρα σου. Που ουσιαστικα δεν εχει ποτε κοσμο, πλην τις μερες των Χριστουγεννων και της παρατασης μετα.
Προχθες πηρα τις πινακιδες που τις ειχα καταθεσει απο το 2009 και η διαδικασια κρατησε 10 λεπτα να παρω το χαρτι και να πληρωσω το σημα, και 20λεπτα να βρουμε την πινακιδα μεσα σε κατι σακους του αι-βασιλη γιατι μολις ειχαν μετακομισει και γινοταν μπαχαλο.

Δεν θα σχολιασω καν το μετρο, αλλα αμα τα βαλουν σε μια σειρα και γινει, δεν μας συμφερει βεβαιωμενη οφειλη στην εφορια. ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas_dorso

• Ενεργό μέλος
  • Τόπος: Αθήνα - Ανδραβίδα
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Dorsoduro 750
Μη μασάτε δεν θα γίνει τίποτα. Για να το λέω κάτι ξέρω. Ο παππούς μου είναι ασφαλιστής σε μεγάλη Ασφαλιστική και η θεία μου στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας. Το έχω ρωτήσει το θέμα και για κάποιους λόγους που χρειάζονται μερικές σελίδες για να στους εξηγήσω δεν δύναται να υλοποιηθεί το πρόγραμμα αυτό. Υπάρχουν εν ολίγοις κάποια νομικά παράθυρα που μας καλύπτουν αν είσαι ανασφάλιστος και π.χ. δεν το κυκλοφορείς δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να το κάνεις και το πιο σημαντηκό δεν υπάρχει μηχανογραφημένη εφαρμογή για να μας ελέγξουν ακόμα και αυτό θα κοστίσει στο κράτος πολλά και άλλα πάρα πολά..........
« Τελευταία τροποποίηση: 19/01/13, 11:51 από kostas_dorso »

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Τακτικό μέλος
  • +7/-0
Που οποτε λες να πας για δουλεια σου στην εφορια γινεται χαμος και χανεις και το μεροκαματο σου.. :pray:

10λεπτα δουλεια ειναι, απο την στιγμη που θα ερθει η σειρα σου. Που ουσιαστικα δεν εχει ποτε κοσμο, πλην τις μερες των Χριστουγεννων και της παρατασης μετα.
Προχθες πηρα τις πινακιδες που τις ειχα καταθεσει απο το 2009 και η διαδικασια κρατησε 10 λεπτα να παρω το χαρτι και να πληρωσω το σημα, και 20λεπτα να βρουμε την πινακιδα μεσα σε κατι σακους του αι-βασιλη γιατι μολις ειχαν μετακομισει και γινοταν μπαχαλο.

Δεν θα σχολιασω καν το μετρο, αλλα αμα τα βαλουν σε μια σειρα και γινει, δεν μας συμφερει βεβαιωμενη οφειλη στην εφορια. ;)

Μα αυτο ειναι το θεμα να ερθει η σειρα σου μετα χαιρω πολυ οταν ερθει..Εγω οσες φορες εχει τυχει να παω γινεται χαμος μαλλον επειδει παω τις περιοδους που λες τι να πω..Δεν παυει παντος να πρεπει να χασω το πρωινο μου.. :psdof:

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Τακτικό μέλος
  • +7/-0
Μη μασάτε δεν θα γίνει τίποτα. Για να το λέω κάτι ξέρω. Ο παππούς μου είναι ασφαλιστής σε μεγάλη Ασφαλιστική και η θεία μου στα κεντρικά γραφεία της εταιρίας. Το έχω ρωτήσει το θέμα και για κάποιους λόγους που χρειάζονται μερικές σελίδες για να στους εξηγήσω δεν δύναται να υλοποιηθεί το πρόγραμμα αυτό. Υπάρχουν εν ολίγοις κάποια νομικά παράθυρα που μας καλύπτουν αν είσαι ανασφάλιστος και π.χ. δεν το κυκλοφορείς δεν μπορούν να σε υποχρεώσουν να το κάνεις και το πιο σημαντηκό δεν υπάρχει μηχανογραφημένη εφαρμογή για να μας ελέγξουν ακόμα και αυτό θα κοστίσει στο κράτος πολλά και άλλα πάρα πολά..........

Αυτη ειναι πληροφορια..Αρκετα εχουν τρελανει τον κοσμακι..Την εχουν κανει σφεντονα απο το μ@#$#α...

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

• ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Μόνιμο μέλος
  • +92/-0
  • SXV 5.5 RULESSSSSSSSSS
Κατι τετοια ελεγαν και για τα διοδια και το δεν πληρωνω  :tez: :tez: :tez:

Αποσυνδεδεμένος Kle

• Τακτικό μέλος
  • Τόπος: Thes/niki
  • +6/-0
  • Bad Boy Boogie
    • Μοντέλο:RSV Tuono 1000
από την άλλη αν σε κοπανήσει κάποιος ανασφάλιστος και δεν ειναι διατεθημένος η δεν μπορει να σε καλύψει με μετρητα.......τραβάς τα !@#&*^^&%

Συνδεδεμένος faraway

• Δραστήριο μέλος
  • +52/-0
Eπιλέγεις μια ασφαλιστική που να έχει στη συμβόλαιο της , κάλυψη για ζημιές από ανασφάλιστο .  ;)

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Τακτικό μέλος
  • +7/-0
Eπιλέγεις μια ασφαλιστική που να έχει στη συμβόλαιο της , κάλυψη για ζημιές από ανασφάλιστο .  ;)

+1 :ohyes:

Εμενα γνωστος μου ειχε μοτο παρκαρισμενη(με πινακιδες)ανασφαλιστη ομως λογο του οτι δεν την χρησιμοποιουσε εκεινη την περιοδο του την πεταξε αμαξι κατω και σας πληροφορω οτι πηρε τα λεφτα της ζημιας που επαθε κανονικοτατα.. :kalo:
Εμενα με ενοχλει που γραφουν σε τοσα site οτι το κανουν επειδει ειχε πεσει ο τζιρος των ασφαλιστικων και με αυτο το κολπο θα τα παρουν χοντρα οποτε θα βγαλει και το κρατος..Δηλαδη με ολο αυτο που εχει γινει τα τελευταια χρονια και εχουν πατωσει οι περισσοτεροι κλαδοι τοτε θα σκαρφιζεται εξαναγκασμους το κρατος καθε φορα κανοντας τον κοσμακι μπαλακι ωστε να τον στραγγιξει εντελως..Τι να πω εχουν χασει την μπαλα(οχι οτι την ειχαν βρει ποτε..).. :s1ap :fask:

• ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Μόνιμο μέλος
  • +92/-0
  • SXV 5.5 RULESSSSSSSSSS

Εμενα γνωστος μου ειχε μοτο παρκαρισμενη(με πινακιδες)ανασφαλιστη ομως λογο του οτι δεν την χρησιμοποιουσε εκεινη την περιοδο του την πεταξε αμαξι κατω και σας πληροφορω οτι πηρε τα λεφτα της ζημιας που επαθε κανονικοτατα.. :kalo:

Δεν λεει αυτο στο συμβολαιο. Αυτο που λεει οτι η ασφαλιστικη σου, σου πληρωνει την ζημια που επαθες απο ανασφαλιστο οχημα μεχρι του Χ ποσου. Εσυ πρεπει να εισαι ασφαλισμενος.

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Τακτικό μέλος
  • +7/-0
Το ξερω αυτο bross γιαυτο ειπα +1..

Το υπολοιπο μηνυμα ηταν αλλο σεναριο οτι και εσυ να μην εχεις ασφαλεια αν ειναι παρκαρισμενο σε καλυπτει η ασφαλεια του αλλου(να το εχει ασφαλισμενο αυτος αφου κυκλοφορει..)εχεις δικαιωμα να ζητησεις να στο φτιαξουν οπως και εκανε αυτος ο γνωστος μου(παραθυρακια παντα υπαρχουν αλλα μονο οταν καεις τα μαθαινεις τις περισσοτερες των περιπτωσεων..)..

:bye:

• Ενεργό μέλος
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr

Εμενα με ενοχλει που γραφουν σε τοσα site οτι το κανουν επειδει ειχε πεσει ο τζιρος των ασφαλιστικων και με αυτο το κολπο θα τα παρουν χοντρα οποτε θα βγαλει και το κρατος..Δηλαδη με ολο αυτο που εχει γινει τα τελευταια χρονια και εχουν πατωσει οι περισσοτεροι κλαδοι τοτε θα σκαρφιζεται εξαναγκασμους το κρατος καθε φορα κανοντας τον κοσμακι μπαλακι ωστε να τον στραγγιξει εντελως..Τι να πω εχουν χασει την μπαλα(οχι οτι την ειχαν βρει ποτε..).. :s1ap :fask:

+1  :kalo:

Αποσυνδεδεμένος hraklis-capo

• Ενεργό μέλος
  • Τόπος: athens
  • +5/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:ETV 1000 Caponord
 Παιδιά εμένα σε ένα φίλο μου έπεσε πάνω στη μηχανή του (παρκαρισμένη)  Κάποιος μεθυσμένος έφυγε πήρε την αστυνομία να δηλώσει ατύχημα που τον τρακαραν και έφυγε  κράτησε την πινακίδα ένας γείτονας..ήρθε η τροχαία να καταγράψει το συμβάν και επειδή την ασφάλεια δεν την είχε μαζί του ενώ ήταν ασφαλισμενο του έκοψαν και κλήση 250 ευρώ.. Και του είπαν έλα στο τμήμα να στην σβήσουμε αν έχεις αλλιώς πληρώνεις κανονικά
Τα ιταλικα τελικα σε κανουν μαστορα.....

Αποσυνδεδεμένος 2STROKE

• Trade Count: (+1)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: ΡΟΔΟΣ-ΑΘΗΝΑ-ΧΑΛΚΙΔΑ
  • +14/-0
Παιδιά εμένα σε ένα φίλο μου έπεσε πάνω στη μηχανή του (παρκαρισμένη)  Κάποιος μεθυσμένος έφυγε πήρε την αστυνομία να δηλώσει ατύχημα που τον τρακαραν και έφυγε  κράτησε την πινακίδα ένας γείτονας..ήρθε η τροχαία να καταγράψει το συμβάν και επειδή την ασφάλεια δεν την είχε μαζί του ενώ ήταν ασφαλισμενο του έκοψαν και κλήση 250 ευρώ.. Και του είπαν έλα στο τμήμα να στην σβήσουμε αν έχεις αλλιώς πληρώνεις κανονικά
250 σε δεκα μερες αλλιως 500
δυστυχως ο νομος ειναι αυτος εφοσον εχει εμπλακει σε ατυχημα ειτε εφταιγε ειτε οχι αλλα και παλι εφοσον υπαρχει η ασφαλεια δεν εχει προβλημα την επομενη μερα παει και η κληση σβηνεται
V2 POWER
ακομα και σε πορτοκαλι ειναι τρελα

• Ενεργό μέλος
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr

Δεν διαφωνώ, άλλο το ένα όμως και άλλο το άλλο. Όχι οτι θα φας πρόστιμο στα καλά καθούμενα εαν δεν έχεις ασφάλεια από την εφορία.
Μην μπερδευόμαστε

Συνδεδεμένος faraway

• Δραστήριο μέλος
  • +52/-0
To νου σας ...κάτι ψήνεται .  :(

Μην έχετε την αίσθηση πως θα το ανακοινώσουν και θα δώσουν διορία πχ 15 μέρες για να πάει ο κόσμος να ασφαλιστεί ,

αλλά θα στείλουν τα 250€ και μετά θα πάει και ο κόσμος να ασφαλιστεί ώστε να εισπράξουν και τα 250 και το φπα τους .

http://www.enikos.gr/economy/114705,Nomos_gia_ta_anasfalista_aytokinhta;.html

Αποσυνδεδεμένος hraklis-capo

• Ενεργό μέλος
  • Τόπος: athens
  • +5/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:ETV 1000 Caponord
Αυτό το σενάριο πάντως παίζει απο καιρό μου το είχε πει ο ασφάλιστης μου πριν 7 μήνες.. Το περίμεναν
Τα ιταλικα τελικα σε κανουν μαστορα.....

Αποσυνδεδεμένος Ted

• Τακτικό μέλος
  • +7/-0
Να δω στο τελος τι θα γινει..ΠΑντος εχει παραγινει με τους μ@$@@ς στο υπουργειο οικονομικων.. :psdof:

Αποσυνδεδεμένος DI.G

• Trade Count: (+5)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Λιμνη Ευβοιας
  • +15/-0
Δηλαδη εγω που ειμαι μπαρκαρισμενος στο εξωτερικο και εχω κανει διακοπη στην ασφαλεια, στο Ι.Χ και στην μοτο,χωρις ομως να παραδοσω πινακιδες, θα πληρωσω 250+250 ευρο προστιμο :cry: :cry: :cry:

Πανε καλα???

Θα πρεπει δηλαδη καθε φορα  που φευγω να δινω πινακιδες... και οταν επιστρεφω να τις παιρνω πισω...και οταν ξαναφευγω να τις ξαναδινω...και οταν ξαναφευγω......κτλ..κτλ..???

:mlk :mlk :mlk

Αποσυνδεδεμένος pegasakos

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθήνα
  • +49/-0
  • ΝΙΚΟΣ
παιδια κατι πρεπει να γινει ομως και με ολους οσους δεν εχουν ασφαλεια γιατι αν εχεις ατυχημα και ο αλλος δεν εχει ασφαλεια εμπλεξες. Δεν λεω κριση και λεφτα δεν υπαρχουν αλλα καλυτερα να μην φαω παρα χωρις ασφαλεια. Αλλιως κλειδωμενο και τελος :kalo:
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ PEGASO CUBE & IE
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

• ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Μόνιμο μέλος
  • +92/-0
  • SXV 5.5 RULESSSSSSSSSS
Νικο, εγω συμφωνω με το μετρο. Το προβλημα ομως ειναι εαν τελικα ο κοπος μου θα πιασει τοπο και το κρατος θα διενεργησει τις διασταυρωσεις, θα επιβαλει τα προστιμα και τελικα θα τα εισπραξει.
Αυτο που λειπει απο τον κρατικο μηχανισμο, ειναι η ανυπαρξια ελεγχου και η αδυναμια ακομα και να διενεργηθει, αναμεσα στα μυρια αλλα προβληματα του, αλλα και στο σχεδιο πωλησης της χωρας.
 Γιαυτο αλλωστε βαζουν φορο στα πιο παραλογα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος pegasakos

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθήνα
  • +49/-0
  • ΝΙΚΟΣ
Νικο, εγω συμφωνω με το μετρο. Το προβλημα ομως ειναι εαν τελικα ο κοπος μου θα πιασει τοπο και το κρατος θα διενεργησει τις διασταυρωσεις, θα επιβαλει τα προστιμα και τελικα θα τα εισπραξει.
Αυτο που λειπει απο τον κρατικο μηχανισμο, ειναι η ανυπαρξια ελεγχου και η αδυναμια ακομα και να διενεργηθει, αναμεσα στα μυρια αλλα προβληματα του, αλλα και στο σχεδιο πωλησης της χωρας.
 Γιαυτο αλλωστε βαζουν φορο στα πιο παραλογα πραγματα
Μην μπερδευουμε τα πραγματα συμφωνω σε οσα λες για το κρατος αλλα εδω το προβλημα ειναι ειδικο και οχι γενικο. Ο τροπος που παε να επιβληθει το μετρο μου τι σπαει και εμενα παντα στα κρυφα να πιασουμε οσους περισσοτερους μακακες γινετε να βγαλουμε κανα φραγκο :psdof:
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ PEGASO CUBE & IE
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

• ΧΟΝΤΡΟΣ πονος λεμε
  • Μόνιμο μέλος
  • +92/-0
  • SXV 5.5 RULESSSSSSSSSS
Το προβλημα ειναι οτι θελουν να πιασουν αυτους που δεν εχουν ασφαλεια και κυκλοφορουν κανονικα
Το μετρο ειναι σωστο, αλλα για την Ελλαδα ειναι επιστημονικη φαντασια.