29/07/14, 15:43Τελευταίο μέλος: Mindcrime

Αποστολέας Θέμα: ΘΟΡΥΒΟΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ????  (Αναγνώστηκε 7038 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasakos

• Trade Count: (0)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθήνα
  • +56/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • ΝΙΚΟΣ
    • Μοντέλο:ETV 1000 Caponord
Το πρωτο σοβαρο προβλημα προεκυψε.... 67000χιλ :( . Σημερα γυρνοντας απο τη δουλεια ξαφνικα μετα απο καποιο ανοιγμα 2α και 3τη ακουσα ενα θορυβο απο αρπαγμενο ρουλεμαν. Αμεσος σταματησα και στο πρωτο μαγαζι που βρηκα αλλαξα τα λαδια γιατι ειχαν τα χιλιομετρα τους αλλα δεν καταφερα να το σωσω. Ακουω ενα θορυβο στην νεκρα και με 2000 στροφες και πανω αλλα χωρις να μπορω να καταλαβω απο που ειναι ακριβως. Ποιο πολυ με παει για ρουλεμαν στροφαλου. Ακουγετε ενα κουδουνισμα πανω απο 2000 στροφες και ποιο εντονα οταν ανοιξεις το γκαζι παραπανω.  Τωρα η ερωτηση ειναι πως μπορω να διαπιστωσω αν ειναι απο τον στροφαλο η απο τον εκκεντροφορο και αν ειναι απο κατω πρεπει να το ανοιξω στα δυο το μοτερ η αλλαζουν και χωρις να το διαλυσω τελειως.  Αντε και περαστικα μου :( :( :(
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΓΙΑ PEGASO CUBE & IE
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος faraway

• Trade Count: (+3)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Όπου να ναι ...
  • +83/-0
  • It s all a matter of opinion !!
    • Μοντέλο:ETV 1000 Caponord Rally Raid
Απ: ΘΟΡΥΒΟΣ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ????
« Απάντηση #1 στις: 06/09/12, 20:46 »
Μην το κινείς μέχρι να δεις τι είναι , και πήγαινε το κάπου να το δουν και να σου πουν ακριβώς τι έχει .  ;)

Από άποψη ζημιάς δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι για να σε βοηθήσω , αλλά θυμάμαι μια περίπτωση ( που κάπου είναι γραμμένη εδώ αλλά δεν μπορώ να τη βρω ) με αντίστοιχα συμπτώματα που αφορούσε το ρουλεμάν της καμπάνας .  :ohyes:

Anyway , επειδή δεν ξέρω (απλά θεωρίες γράφω) , για μένα μην το κινείς και γίνουν χειρότερα τα πράγματα και άμεσα σε συνεργείο εμπιστοσύνης για να επισκευαστεί .

Μην τρελαίνεσαι και ιδιαίτερα , μηχανάκια είναι ζημιές βγάζουν , συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες !!  :)

edit : το βρήκα το θέμα και μάλιστα του απαντάς και εσύ του παιδιού με το ρουλεμάν της καμπάνας , οπότε προφανώς το πρόβλημα το δικό σου δεν έχει σχέση .
« Τελευταία τροποποίηση: 06/09/12, 20:53 από faraway »

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #2 στις: 06/09/12, 21:11 »
Φυσικα και δεν το κουναω ουτε ενα μετρο! Τωρα μονο ο bill :ohyes: μπορει να μας διαφωτισει με την εμπειρια του γιατι συνεργειο που να το παω δεν υπαρχει μιας και τα περισσοτερα τα κανω μονος μου. Το θεμα που λες faraway αφορουσε το ρουλεμαν του συμπλεκτη. θα δουμε λοιπον τι εχουμε παθει και φυσικα δεν τρελενομαι :tez: θα φτιαχτει και αυτο

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

« Απάντηση #2 στις: 06/09/12, 21:11 »

Αποσυνδεδεμένος takis652

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: keratsini
  • +11/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Pegaso ie 650
    • keratsini
« Απάντηση #3 στις: 06/09/12, 23:05 »
Το πρωτο σοβαρο προβλημα προεκυψε.... 67000χιλ :( . Σημερα γυρνοντας απο τη δουλεια ξαφνικα μετα απο καποιο ανοιγμα 2α και 3τη ακουσα ενα θορυβο απο αρπαγμενο ρουλεμαν. Αμεσος σταματησα και στο πρωτο μαγαζι που βρηκα αλλαξα τα λαδια γιατι ειχαν τα χιλιομετρα τους αλλα δεν καταφερα να το σωσω. Ακουω ενα θορυβο στην νεκρα και με 2000 στροφες και πανω αλλα χωρις να μπορω να καταλαβω απο που ειναι ακριβως. Ποιο πολυ με παει για ρουλεμαν στροφαλου. Ακουγετε ενα κουδουνισμα πανω απο 2000 στροφες και ποιο εντονα οταν ανοιξεις το γκαζι παραπανω.  Τωρα η ερωτηση ειναι πως μπορω να διαπιστωσω αν ειναι απο τον στροφαλο η απο τον εκκεντροφορο και αν ειναι απο κατω πρεπει να το ανοιξω στα δυο το μοτερ η αλλαζουν και χωρις να το διαλυσω τελειως.  Αντε και περαστικα μου :( :( :(
Πηγασακο για μπιελα λες;

Αποσυνδεδεμένος BloodyHeaven

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθήνα - Ζωγράφου
  • +11/-0
  • Pick me up
« Απάντηση #4 στις: 07/09/12, 00:37 »
Πήγασος συντηρημένος και να βαρέσει μπιελα πρωτη φορά ακούω....

Αποσυνδεδεμένος zisakos_1986

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Stairway to Heaven!
  • +24/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Pegaso 650 ie Tuscany Tibet
« Απάντηση #5 στις: 07/09/12, 05:26 »
Μην τρελένεσαι pegasako μίλα με το bill και θα τη βρείς την άκρη δεν πιστεύω οτι θα έιναι κάτι τόσο σοβαρό αφού το μηχανάκι το πρόσεχες όπως έχω καταλάβει απο την παρουσία σου στο forum. Ότι και να είναι πάντως σίδερα είναι και φτιάχνουν... :bye:

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #6 στις: 07/09/12, 17:14 »
Ε καλα τωρα δεν περνω τον ανθρωπο τηλεφωνο να τον ρωταω αοριστα πραγματα...Αν δει το post θα μας πει την γνωμη του οπως κανει παντα. Προς το παρον το καλο ειναι οτι το μοτερ απο αποψη δυναμης δεν εχει χασει καθολου και ενας μηχανικος που το ακουσε στο ρελαντι δεν καταλαβε τιποτα :thnk: Οταν ανεβασα λιγο τις στροφες ομως πηρε δρομο απο την τρομαρα του :D Απο εχθες μελεταω το μανουαλ και αυριο πρωι πρωι με το καλο θα ξεκινησω να λυνω απο πανω μεχρι να καταλαβω ποιο ρουλεμαν ειναι.... Παιδες ολοι μαζι καντε βουντου, προσευχες, αναψτε τα μανουαλια, κερακια, λαμπαδες και οτι αλλο εχετε :ohyes: Ερχετε το νεο repair manual step by step made by pegasakos :tez:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

« Απάντηση #6 στις: 07/09/12, 17:14 »

Αποσυνδεδεμένος takis652

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • apriliabikers.gr
    • keratsini
« Απάντηση #7 στις: 07/09/12, 17:20 »
Ρε Νικολα μηπως σου εχει λασκαρει καμμια καμπανα;

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #8 στις: 07/09/12, 17:27 »
Τακη μακαρι να ειναι αυτο και να σου πω την αληθεια τωρα που το λες σκεφτομαι οτι κολλαει ο θορυβος που κανει με λασκαρισμενη καμπανα :pray: Αν ειναι αυτο σιγα μην τη βγαλω με ενα καφε μονο που χρωσταω  :ohyes: :ohyes: :ohyes:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος takis652

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • apriliabikers.gr
    • keratsini
« Απάντηση #9 στις: 07/09/12, 17:33 »
Τακη μακαρι να ειναι αυτο και να σου πω την αληθεια τωρα που το λες σκεφτομαι οτι κολλαει ο θορυβος που κανει με λασκαρισμενη καμπανα :pray: Αν ειναι αυτο σιγα μην τη βγαλω με ενα καφε μονο που χρωσταω  :ohyes: :ohyes: :ohyes:
To πολυ πολυ να κερασεις τον Λουμιδη :kalo: :kalo:

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #10 στις: 08/09/12, 18:53 »
Σημερα με την βοηθεια του Τακη (takis652) που τον ευχαριστω πολυ γδυσαμε τον πηγασο και ξεκινησε η προσπαθεια να εντοπισουμε τον θορυβο. Πρωτη εντυπωση μας εκανε το μπουζι που ηταν ξεσφιχτο και ισως ο θορυβος να ειναι απο συμπιεση. Βγαλαμε καπακι βαλβιδων και το καπακι του βολαν οπως και το καπακι του συμπλεκτη. Οπτικα ολα δειχνουν σε τελεια κατασταση χωρις καποια δειγματα φθορας λογο ελλειψης λαδιου η υπερθερμανσης. Ουτε τζογους ουτε καθως γυρναγαμε το βολαν να ακουγετε κατι. Και τωρα ειναι το διλλημα :thnk: Να προχωρισω ποιο μεσα η να το ξαναδεσω για να μας φυγει και η ιδεα του μπουζιου :thnk: :thnk: :thnk: Γιατι ποιο μεσα δεν εχει γυρισμο :(
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος zisakos_1986

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Stairway to Heaven!
  • +24/-0
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Pegaso 650 ie Tuscany Tibet
« Απάντηση #11 στις: 08/09/12, 19:39 »
Στη θέση σου θα ξανα δοκίμαζα να μου φύγει κάθε αμφιβολία και μετά θα προχωρούσα σε βαθύτερο σκάλισμα.
Η απάντηση μου με βάση τη λογική πάντα έτσι γιατί προσωπικά δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου πώ με βεβαιότητα πως πρέπει να κινηθείς. Απλά σε άλλες περιπτώσεις άλλης φύσης προβλημάτων στον δικό μου πήγασο μου έχει τύχει να ψαχνω και να σκαλίζω και τελικά να είναι κάτι πολύ απλό (μπορεί να φταίει και η έλλειψη γνώσεων). Τώρα η περίπτωσή σου μάλλον είναι διαφορετική. Ας ελπίσουμε οτι θα είναι κάτι απλό...

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • Pick me up
« Απάντηση #12 στις: 08/09/12, 19:54 »
Εγώ πάλι λέω για να σου φύγει η απορία χωρίς να λυνεις και να δένεις γιατί δεν βγάζεις το φίλτρο λαδιού να το σκίσεις και να δεις αν έχει κρατημένα τίποτα ρινίσματα? Αν έχει ρινίσματα τότε ΜΠΟΡΕΙ να ειναι και μπιέλα αν όχι ΠΟΛΥ δύσκολα να ειναι. Επίσης αν ο ήχος έρχετε απο τα δεξιά παίζει να είναι απο κομπλερ.

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #13 στις: 08/09/12, 20:12 »
Εγώ πάλι λέω για να σου φύγει η απορία χωρίς να λυνεις και να δένεις γιατί δεν βγάζεις το φίλτρο λαδιού να το σκίσεις και να δεις αν έχει κρατημένα τίποτα ρινίσματα? Αν έχει ρινίσματα τότε ΜΠΟΡΕΙ να ειναι και μπιέλα αν όχι ΠΟΛΥ δύσκολα να ειναι. Επίσης αν ο ήχος έρχετε απο τα δεξιά παίζει να είναι απο κομπλερ.
Ρινισματα δεν ειχε ουτε το φιλτρο ουτε και η ταπα λαδιου στον μαγνητη. Τωρα για το κομπλερ το σκεφτικα και εγω και μιας και το εχω ανοιχτο το καπακι θα βγαλω την καμπανα αυριο να το δω. Ρινισματα παντως στο καβουκι της καμπανας και στους μαγνητες των πηνιων δεν ειχε ηταν πεντακαθαρο
Στη θέση σου θα ξανα δοκίμαζα να μου φύγει κάθε αμφιβολία και μετά θα προχωρούσα σε βαθύτερο σκάλισμα.
Η απάντηση μου με βάση τη λογική πάντα έτσι γιατί προσωπικά δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις για να σου πώ με βεβαιότητα πως πρέπει να κινηθείς. Απλά σε άλλες περιπτώσεις άλλης φύσης προβλημάτων στον δικό μου πήγασο μου έχει τύχει να ψαχνω και να σκαλίζω και τελικά να είναι κάτι πολύ απλό (μπορεί να φταίει και η έλλειψη γνώσεων). Τώρα η περίπτωσή σου μάλλον είναι διαφορετική. Ας ελπίσουμε οτι θα είναι κάτι απλό...
Ζηση γι' αυτο ειναι το ΑΒ βρε φιλε. Πανω που ελεγα και εγω να το κλεισω να ο Bloody που λεει κατι που ειναι σωστο.
Θα τα δω αυτα και αν ειναι οκ μετα το κλεινω και βλεπουμε :ohyes:
Thanks guys (που λεν και στο χωριο μου)

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Συνδεδεμένος AlexDorso

• Δεν εχω καλυτερη φωτογραφια
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Κορυδαλλος
  • +47/-0
    • Μοντέλο:Dorsoduro 750
« Απάντηση #14 στις: 08/09/12, 21:44 »
Γκαντεμιά ρε πστ μου.εύχομαι να ειναι απ το μπουζι ρε Νικόλα.

Για να έχεις λεφτά να κερασεις καφε :tez:
ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΞΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ.

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #15 στις: 08/09/12, 22:12 »
Γκαντεμιά ρε πστ μου.εύχομαι να ειναι απ το μπουζι ρε Νικόλα.

Για να έχεις λεφτά να κερασεις καφε :tez:

Η αληθεια ειναι οτι τον ειχα παραμελησει τον πηγασακο μου το τελευταιο καιρο και αργησα να αλλαξω λαδακια οπως και καποια πραγματακια που χρειαζετε ακομα.

Καφε οποτε θες. Παρε το εργαλειο και ελα.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • Pick me up
« Απάντηση #16 στις: 09/09/12, 14:14 »

Η αληθεια ειναι οτι τον ειχα παραμελησει τον πηγασακο μου το τελευταιο καιρο και αργησα να αλλαξω λαδακια οπως και καποια πραγματακια που χρειαζετε ακομα.

Καφε οποτε θες. Παρε το εργαλειο και ελα.

To να αργήσεις να αλλάξεις τα λάδια δεν σημαίνει ότι θα χτυπήσει και μπιέλα. Επίσης μπιέλα που ακούγεται θα πρέπει να είχε ρινίσματα τουλάχιστον στο φίλτρο. Απο κει και πέρα γνώμη μου είναι να μην το σκαλίσεις παραπάνο απο το να τσεκάρεις και το κομπλερ. Τουλάχιστον ΟΧΙ αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνεις και τι ακριβώς ψάχνεις.

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #17 στις: 09/09/12, 18:44 »
To να αργήσεις να αλλάξεις τα λάδια δεν σημαίνει ότι θα χτυπήσει και μπιέλα. Επίσης μπιέλα που ακούγεται θα πρέπει να είχε ρινίσματα τουλάχιστον στο φίλτρο. Απο κει και πέρα γνώμη μου είναι να μην το σκαλίσεις παραπάνο απο το να τσεκάρεις και το κομπλερ. Τουλάχιστον ΟΧΙ αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνεις και τι ακριβώς ψάχνεις.
Εχεις δικιο απολυτο. Δεν ειναι θεμα κομπλερ σιγουρα ουτε και μπουζι. Επισεις το φιλτρο λαδιου ειναι πεντακαθαρο. Τα εβαλα παλι ολα πανω καπακια νερα λαδια ολα οκ. Βαζω μπροστα το ιδιο προβλημα αλλα κατι σαν να ειναι η καδενα εκκεντροφορων. Ξανα απο την αρχη. Ανοιγω καπακι και σε καποιο σημειο αδρανειας η καδενα εχει πολλα μποσικα. Δεν ξερω αν ειναι σωστο να εχει τοσο πολυ αερα. Ο τεντωτηρας της καδενας ειναι φιχ δεν ρυθμιζεται. Παιζει να εχει ξεχειλωσει η καδενα? Αν καποιος ξερει ας πει την γνωμη του.
Παρτε κει φωτο.
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος harlek

• Δραστήριο μέλος
  • +5/-0
« Απάντηση #18 στις: 09/09/12, 19:32 »
Ο εντατήρας του i.e. είναι "υδραυλικός", δηλαδή λειτουργεί με την πίεση του λαδιού (γι' αυτό κι έχει ένα σωληνάκι υψηλής συνδεδεμένο πάνω του στην εξωτερική πλευρά). Ίσως λοιπόν είναι φυσιολογικό να έχει μπόσικα η αλυσίδα με το μοτέρ σβηστό.
Masquerade

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #19 στις: 09/09/12, 20:37 »
Ο εντατήρας του i.e. είναι "υδραυλικός", δηλαδή λειτουργεί με την πίεση του λαδιού (γι' αυτό κι έχει ένα σωληνάκι υψηλής συνδεδεμένο πάνω του στην εξωτερική πλευρά). Ίσως λοιπόν είναι φυσιολογικό να έχει μπόσικα η αλυσίδα με το μοτέρ σβηστό.
Σωστο και αυτο. Αρα ελενχος αν φερνει λαδι εκει  και αν ναι παμε παρακατω. Ευχαριστω :ohyes:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος bip-bip

• Trade Count: (+2)
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: ΧΑΛΚΙΔΑ-ΤΡΕΛΑ ΝΕΡΑ!!!!
  • +4/-0
  • stou koufou tn porta-to sapouni sou xalas
    • Μοντέλο:TUONO 1000 R FACTORY
« Απάντηση #20 στις: 09/09/12, 23:47 »

[/Γιατι ο τεντωτηρας δεν χαλαει?? :D   κανε με βιδα εναν μηχανικο κ βαλτο μπρος να δεις εαν κανει ακομα θορυβο!! :ohyes: :bye:
den kserw poses toumpes exw faei stn zwi mou...

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • Pick me up
« Απάντηση #21 στις: 10/09/12, 01:03 »

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #22 στις: 10/09/12, 09:21 »
ρίξε και ματια εδώ http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=2609.0
Το εχω δει αυτο Bloody και θα δω αργοτερα αν το σωληνακι φερνει λαδακι κανονικα. Εγω παντος απο την αρχη πιστευω οτι κατι παιζει με το αντιβαρο του στροφαλου αλλα ειναι μανικι να το δεις. Επομενη κινηση ειναι να βγει ο κυλινδρος και ετσι χωρις θορυβο απο συμπιεση και ποιο ανετο γυρισμα του στροφαλου να δου με τι θα δειξει.
Παντος ειναι απιστευτο σε τι εκρηγορση με κραταει αυτο το μηχανακι :D Ειναι μοναδικη λυση η ενασχοληση με τον πηγασο απεναντι στο ψυχοπλακωμα των media :kalo: :kalo:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ

• Δραστήριο μέλος
  • +11/-0
  • Pick me up
« Απάντηση #23 στις: 10/09/12, 10:26 »

Παντος ειναι απιστευτο σε τι εκρηγορση με κραταει αυτο το μηχανακι :D Ειναι μοναδικη λυση η ενασχοληση με τον πηγασο απεναντι στο ψυχοπλακωμα των media :kalo: :kalo:
Για όλους τα μηχανάκια μας είναι ψυχοθεραπεία αλλά αν σου κάθονται τέτοιες στραβες και δεν έχεις κάνα μάστορα σοβαρό κοντά σου για να βρεις λύση τότε απλα συχτιρίζεις... στο θέμα μας τώρα υπάρχει περίπτωση ο τεντωτήρας να τα έφτυσε και να χτυπάει η καδένα. Μιας που το έχεις ξεβράκωτο μέτρησες τις βαλβίδες?

• Δραστήριο μέλος
  • +56/-0
  • ΝΙΚΟΣ
« Απάντηση #24 στις: 10/09/12, 10:55 »

Για όλους τα μηχανάκια μας είναι ψυχοθεραπεία αλλά αν σου κάθονται τέτοιες στραβες και δεν έχεις κάνα μάστορα σοβαρό κοντά σου για να βρεις λύση τότε απλα συχτιρίζεις... στο θέμα μας τώρα υπάρχει περίπτωση ο τεντωτήρας να τα έφτυσε και να χτυπάει η καδένα. Μιας που το έχεις ξεβράκωτο μέτρησες τις βαλβίδες?
Ναι σημερα θα τσεκαρω βαλβιδες και θα ενημερωσω :ohyes:
ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ