26/07/14, 12:07Τελευταίο μέλος: left

Αποστολέας Θέμα: καινουριος στην μοτοσυκλέτα  (Αναγνώστηκε 2269 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Trade Count: (0)
  • Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • Τόπος: αθηνα
  • +0/-0
  • Φύλο: Άντρας
  • apriliabikers.gr
    • Μοντέλο:Δεν έχω ακόμα aprilia
καλησπέρα..μολις γράφτηκα στο φόρουμ αφού εδω και μια βδομάδα το διαβάζω και μου φάνηκε πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον :D :D
είμαι 17 χρονων και μου αρέσουν πολύ οι μοτοσυκλετες και μετά απο πολλες προσπάθειες κατάφερα να πείσω τους γονείς μου για την αγορά μιας μοτοσυκλέτας!! :cry: :P
μου εχει κολλήσει στο μυαλό το rs50cc ....ειναι έρωτας(ειμαι 1.85...πιστευετε οτι θα με βόλευε?)!!
απο οτι διαβαζω και μεσα στο φορουμ..ειναι πολύ καλο μηχανακι...αλλα ρε παιδια ειναι 50 κυβικα..αξιζει??
ολοι μου λενε παρε κανενα παπι καλυτερα....
σκεπτομαι για μεταχειρισμένο βεβαια διοτι καινουριο πιστεύω δεν αξιζει..εκτος αν με πεισετε για το αντίθετο ;)
το μηχανακι το θελω για να μετακινουμε σε φροντιστήριά αλλα και να πηγαινω και την βολτα μου..
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/11, 20:36 από saddle69 »

Αποσυνδεδεμένος ronin

• ......The Islander........
  • Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθηνα-Kεφαλονια
  • +0/-0
  • respect the jap.
    • Μοντέλο:Dorsoduro 750
Απ: καινουριος στην μοτοσυκλετα
« Απάντηση #1 στις: 06/04/11, 20:36 »
 :a018  στο  :abh:  φιλε,

για αρχη παρε ενα παπι ,ολοι απο καπου ξεκιναμε και το παπι ειναι μεγαλο σχολειο.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/11, 20:48 από saddle69 »
support japan!!!

Αποσυνδεδεμένος ApriliaXaros

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Λαμια-Ναυπακτος
  • +4/-1
  • 2χρονο για το παθος,4χρονο για την παρεα!!
    • Μοντέλο:RS 50
Απ: καινουριος στην μοτοσυκλέτα
« Απάντηση #2 στις: 06/04/11, 21:05 »
Φιλε Ikaroc κατ'αρχην καλωσηρθες στο :abh:!! Συνεχιζοντας,ειμαι 21,1.91,118 κιλα εχω ενα rs50 80αρι του 2003 κ παει οπου γουσταρω κ σφεντονα!!Λοιπον θεμα 1.Τι μοντελο θες να παρεις??2.Θελει ελεγχο καλα τι θα παρεις γιατι ενα 2χρονο αν δεν εχει στρωθει σωστα μαμησε τα.3.Το rs σαν μηχανακι-μηχανη που ειναι εχει καποια εξοδα παραπανω,π.χ.αλλο κοστος ελαστικων,λαδια,ξυδια μυδια κτλ. θα βγαινεις με το χρηματικο?? Απο 'κει κ περα διαφωνω εν 'μερει με τ φιλο ronin γιατι πιστευω οτι ενα εργαλειο σαν το rs ειναι μεγαλυτερο σχολειο κ δε πιο ασφαλες απο παπι.Στριβει καλυτερα,σταματαει γρηγοροτερα πιο δυνατο μοτερ ακομα κ μαμα αλλα θελει κ περισσοτερη περιποιηση απο ενα παπι.Αν το εχεις αληθινη κ@υλα παρ'το παντως ειναι εργαλο!!
Strokes are like sex,brutal and exhausting or romantic,soft,slow and relaxing...

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

« Απάντηση #2 στις: 06/04/11, 21:05 »

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #3 στις: 06/04/11, 21:10 »
ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας..καθε γνωμη μου ειναι πολυτιμη...
φιλε βρικα ενα του 2006 με 10500 χλμετρα..μιλισαμε λιγο στο τηλεφωνο..
το προβλημα ειναι οτι ειναι θεσσαλονικη και εγ αθηνα...
το μηχανακι απο τις φοτο παντως φαινεται κομπλε :thnk: :thnk:

• Δραστήριο μέλος
  • +4/-1
« Απάντηση #4 στις: 06/04/11, 21:32 »
Το οτι  το μηχανακι ειναι αλλου δεν ειναι κ τοσο προβλημα.Παιρνεις ενα τρενο στην χειροτερη κ πας κ το βλεπεις.Τα 2006 ειναι η τελευταια καλη παρτιδα με μοτερ που τραβαει κ δεν το τραβανε.Εαν πας κ το δεις  εχε καποιο γνωστο μαζι σου που να κατεχει λιγο απο 2χρονα(αν δεν ξερεις εσυ) βαλ'το μπροστα,καν'το βολτα να δεις κανει διακοπες,αν χτυπαει τιποτα,αν σηκωνει θερμοκρασιες τι εξτρα εχει πανω κτλ.Παντως αν το προσεχεις θα σε βγαλει ασπροπροσωπο κ θα κανεις κ ωραιες βολτες.
Strokes are like sex,brutal and exhausting or romantic,soft,slow and relaxing...

Αποσυνδεδεμένος iznogood

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Αθήνα
  • +0/-0
  • ταπατεζατιγκαϊνη τυπου βε4_factory!!!
    • Μοντέλο:RSV4 FACTOR
    • carbon-aramid.com
« Απάντηση #5 στις: 06/04/11, 21:41 »
Καλως ηρθες ικαρε, απο εξοπλισμο τι σκεφτεσαι να παρεις;
"Στον πατέρα μου οφείλω το ζην, στον δάσκαλό μου το ευ ζην"

Member of "ΚΑΓΚΟΥΡΟΓΑΜΟΣΑΥΡΟΣ" official club

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #6 στις: 06/04/11, 21:44 »
τι εννοεις τ 2006 ειν η τελευταια καλη παρτιδα?
και μεταφορα απο θεσαλονικι αφηνα ποσο παιζει να κοστιζει..γιατι το δηπλωμα δεν το εχω ακομα(τα χαρτια που τηα παω να κανω δεν χριαζονται και το δηπλωμα ετσι?)....
επισης χρειαζεται να το παω σε συνεργειο?η αν εχ καποιον μαζι μου που να ξερει ειμαι καλημενος?...αν μου παρουσιασει οποιοδηποτε προωλιμα δεν τηα μπορω εδς αθηνα με ενα 400αρικο τ πολυ να το κανω καινουριο?
φιλε ιζνογγοδ σκευτομαι ενα καλο μπουφανακι και ενα πολυ καλο κρανος....

APRILIA BIKERS HELLAS - PORTAL

« Απάντηση #6 στις: 06/04/11, 21:44 »

Αποσυνδεδεμένος iznogood

• Δραστήριο μέλος
  • +0/-0
    • carbon-aramid.com
« Απάντηση #7 στις: 06/04/11, 21:49 »
...σκευτομαι ενα καλο μπουφανακι και ενα πολυ καλο κρανος....
:dry: ...για σκεψου λιγο περισσοτερο!

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #8 στις: 06/04/11, 21:56 »
τι αλλο για μεσα στη πολη θα μπορουσα να παρω?
παρακαλω απαντηστε στις ερωτησεις π εκανα πριν...επισης αυτες οι φοτο ειναι μοντελο 2006?μου φαινεται πιο παλιο.. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1373380/

Αποσυνδεδεμένος iznogood

• Δραστήριο μέλος
  • +0/-0
    • carbon-aramid.com
« Απάντηση #9 στις: 06/04/11, 22:03 »
Θα παρεις και μποτες και γαντια, οποτε οδηγας να εισαι παντα ντυμενος για τη μοτοσυκλετα σου και οχι για την καφετερια.
Αυτα και συγνωμη αν σε προσβαλα...
Παράθεση
...παρακαλω απαντηστε στις ερωτησεις π εκανα πριν...
...ειμαι σιγουρος πως γνωριζεις καλυτερα... :goodluck:

• Δραστήριο μέλος
  • +4/-1
« Απάντηση #10 στις: 07/04/11, 01:16 »
Σαν μοντελο ειναι 2005,οντως μπορει να ειναι πρωτο χερι το 2006 γιατι αν παρατηρησεις στην ημερομηνια λεει 1/06.Τα συγκεκριμενα εβγαιναν απο το 2000 μεχρι 2005(εχω το ιδιο).Φαινεται καλο,εχει πραγματακια κ αφου δινει κ τα μαμα ειναι καλη ευκαιρια.Οπως σου ειπα κ παραπανω και μαλλον δεν το παρατηρησες ειναι οτι θα σου χρειαστει τουλαχιστον ενας  να κατεχει λιγο τα διχρονα για να αφουγκραστει λιγο καλυτερα το μοτερ κ γενικα την συμπεριφορα της μηχανης.Αν εχεις την δυνατοτητα για εξοπλισμο παρε κρανος απαραιτητα,μπουφανακι,γαντια με προστατευτικα(οπως κ το μπουφαν η τουλαχιστον δερματινο) τωρα για μποτες δεν το εχω σκεφτει ποτε αλλα αφου εισαι αθηνα καλο ειναι να εχεις κ μην ακους ποτε κανεναν για το τι φορας οταν καβαλας το μοτορι σου(δλδ τι το θες πχ το κρανος με το 50αρι,ειναι απλα μαλακιες.Ειναι μοτερι δυνατο(minarelli power!!) με πολυ καλο στησιμο κ οπως ειπα κ παραπανω θα σε βγαλει αρχοντα αρκει να το προσεχεις.Οταν με το καλο θελεις να το ανεβασεις κιτ 80αρι κυλινδροπιστονο και κεφαλη,ενα καρμπ 22 και αν ανεβασεις κ ενα δοντι μπροστα το γραναζι εχεις 120κοντερισια(για αρχη μαθε το μαμα κ μετα ανεβασε το).Οτι αλλο θελεις ρωτα στο θεμα η στειλε μου πμ μιας κ στο συγκεκριμενο θεμα εχω αρκετη προσωπικη εμπειρια κ πιστευω οτι μπορω να σε βοηθησω.

Υ.Γ.1 με 400ε το κανεις πενα οτι κ αν γινει,τουλαχιστον μεσα σε καποια λογικα πλαισια.
Υ.Γ.2 αν πας να το δεις τελικα το μοτορι αν σηκωσεις το μονοσελο του οδηγου εχει απο κατω επανω στον σκελετο πινακιδακι με χτυπημενο και τον μηνα κ την χρονια που φτιαχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #11 στις: 07/04/11, 14:56 »
ευχαριστω πολυ φιλε για τις απαντησεις.....με κατατοπισαν πολυ..ειδικα το θεματακι για το υψος που το ειχα και πολυ αγχος :P
επισης αμα ειναι να κοιταξω για παπι 50cc...να κοιταξω για διχρονο ή τετραχρονο?θελω να πηγαινει καπως.... :D

• Δραστήριο μέλος
  • +4/-1
« Απάντηση #12 στις: 07/04/11, 18:54 »
Αμα θες να πηγαινει σε 50cc εγω σου προτεινω το rs.Αν αποφασισεις οτι δεν το θες τελικα παπι παρε 50αρι αλλα κοιτα να το μεγαλωσεις γιατι τα σημερινα 50αρια δεν κοβουν περα.Για σκουτερ διχρονο 50αρι το εχει σκεφτει??(Aprilia Sr,Piaggio Zip,Gillera(οχι κ τοσο),Yamaha Aerox κλπ κλπ) Για το sr και το zip μπορω να σου πω απο προσωπικη εμπειρια οτι δεν κολλωνουν πουθενα ειτε μονοκαβαλα ειτε 2καβαλα.Για gillera ειναι δυσκολο να βρεις κατι καλο που να μην του εχουν πιει το αιμα.Παντως ειναι καλο το rsακι σκεψου το!!

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #13 στις: 08/04/11, 00:39 »
το rs ειναι η πρωτη μου επιλογη....αν το βρω και σε καλη τιμη βεβαια....γιατι για καινουριο λιγο δυσκολο..κριμα..
(το ρσ αν το μεγαλωσεις κυβισμο με αυτα τα κιτ μπορεις να το κυκλοφορεις με τ διπλωμα για 50αρι ετσι?)
για σκουτερακι οντος δεν τ ειχα σκευτει...αλλα κλινω περισσοτερο προς παπι...
οσον αφορα το παπι μου προτεινεται να παρω 4χρονο(και αμα ειναι να το ανεβασω κιβικα) ή διχρονο(και να μην τ ανεβασω κυβικα γιατι τα διχρονα αμα τα πειραξεις βγαζουν προβληματα..σωστα?)?

• Δραστήριο μέλος
  • +4/-1
« Απάντηση #14 στις: 08/04/11, 01:14 »
Παπι 2χρονο κ δη 50αρι δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αυτη την στιγμη.Σε παλιο βρισκεις,υπηρχε κ εχω δει κανα 2 με 300-450ευρα yamaha mate(οχι town mate εχει διαφορα)τα οποια ειναι 2χρονα αλλα παλια μοντελα πολυ.Rs πιστευω οτι βρισκεις κ με λιγοτερα απο 1100(αν θυμαμαι καλα την αγγελια) και σε καλη κατασταση.Για πειραγμα τωρα,αν κρατηθεις σε λογικα πλαισια π.χ. ενα 50αρι να το κανεις 80αρι με κιτ κυλινδρο,πιστονι,κεφαλα δεν παθαινει κατι,αντε πολυ βαρια κ αν ειναι κ ο μαστορας καλος να αλλαξεις κ εναν εκκεντροφορο ο οποιος ομως κοστιζει μπολικα.Το σκουτερ ειναι μεση λυση γτ κ διχρονα υπαρχουν στα 50αρια με καλα κ δυνατα μοτερ κ ανετα ειναι.

Υ.Γ.1 Αμα λενε τα χαρτια 50 και 100αρι να ειναι που λεει ο λογος παλι 50 ειναι θεωρητικα αρα κανενα προβλημα με το διπλωμα
Υ.Γ.2 Εποικινωνησε με αυτον με το rs που εχεις βρει κ ψησε τον μπας κ σου κοψει τιποτα απο θεμα τιμης μιας κ ειμαστε σε λιγο σφιχτες εποχες.

Αποσυνδεδεμένος kostastsiftelidhs

• Τακτικό μέλος
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • +0/-0
    • Μοντέλο:RS 125 (331V)
« Απάντηση #15 στις: 08/04/11, 13:33 »
φιλε το ειδα χθες το μιχανακι που εδειξες...ηταν στα ικεα(καγκουροπεμπτη)
ηταν πολυ ομορφο(για 50αρι) και μετραει αρκετα και αυτος που το ειχε δεν εκανε καγκουριες....
εγω θα σου προτεινα παπακι γιατι με αυτο εξεικειωνεσαι τελεια και γενικα ειναι σχολειο...αλλα θα εχεις προβλημα με το διπλωμα γιαυτο ειναι καλη λυση το rs 50...αλλα γενικος τα διχρονα θελουν πολυ περιποιηση και μερακι αμα δεν εισαι τετοιος καλο ειναι να μην το παρεις και να μεινεις στην αξιοπηστια του παπιου
και εγω ετσι ξεκινησα και μετα rs 125...

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #16 στις: 08/04/11, 15:22 »
φιλε το ειδα χθες το μιχανακι που εδειξες...ηταν στα ικεα(καγκουροπεμπτη)
ηταν πολυ ομορφο(για 50αρι) και μετραει αρκετα και αυτος που το ειχε δεν εκανε καγκουριες...
φιλαρακι και εμενα μαρεσε πολυ αυτο το rsaki αλλα δεν το βλεπω διοτι ειναι θεσσαλονικη...και λιγο δυσκολο να τρεχω εκει πανω...
θα παω σημερα να κοιταξω μερικα μαγαζια....στη βουλιαγμενης μετα τον αγιο δημητριο κ μετα θα παω μηχαλακοπουλου που μου ειπατε οτι υπαρχουν μερικα μαγαζια(σε ποιο υπσοσ περιπου?)
και οτι δω......πρωτη μου επιλογη ειναι rs μεταχειρισμενο...με μια σχετικα καλη τιμη....μετα αν ειναι κανενα κροσακι/μοταρντ...και αν δεν βρω τπτ παμε σε τετραχρονο παπακι..
οσον αφορα την περιποιηση και μερακι εχω μπολικα γιατι εχω γενικα πολυ αγαπη για της μηχανες :D :D

Αποσυνδεδεμένος nick2ono

• Δραστήριο μέλος
  • Τόπος: Κατω απο το αυλακι
  • +0/-0
  • ειναι αρρωστια το μοτορι!!!
    • Μοντέλο:TUONO 1000 R FACTORY
« Απάντηση #17 στις: 08/04/11, 19:25 »
 :bye: :bye:

ολοι περασαμε τη "φαση" που βρισκεσαι τωρα, οποτε καλο θα ηταν να διαβασεις με συνεση τις συμβουλες ολων των παιδιων!
Τωρα εαν γουσταρεις το rs παρτο  :kalo:απλα εχε στο νου σου και οτι καιει αρκετα περισσοτερο απο τετραχρονο παπι... ;)
επισης δωσε ΜΕΓΑΛΗ βαση στον εξοπλισμο ασφαλειας!
οτιδηποτε αλλο θελησεις, εδω ειμαστε... ;)
:bye:
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/11, 19:28 από nick2ono »

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #18 στις: 09/04/11, 00:41 »
γεια σας και παλι....σημερα ηταν μια σημαντικη μερα ως προς την αποφαση μου...
πιστευς οτι εχω κατασταλαξει απλα μοιραζομαι τις σκεπσεις μου...
αφου σημερα πηγα σε αρκετα μαγαζια...μου ξεχωρισαν το aprilia sx 50cc...στο οποιο και ανεβικα πανω...ειναι αρκετα ψηλο αλλα και στηβαρο μηχανακι για 50 κυβικα...μου αρεσε πολυ..η τιμη του 2.700
επισης στα αλλα μαγαζια που πηγα ειδα μερικα παπακια αλλα και σκτουτερακια..
σκουτερ το απορριπτω...οποτε παμε στα 50αρια παπακια(μονο καινουρια.μεταχειρισμενα δεν κραταει κανενας)
ειδα το daytona sprinter τιμη 1.240...ωραιο μηχανακι μου αρεσε..
τωρα..πηγα σε ενα αλλο μαγαζι..που εκτος απο τ sprinter  μου εδειξε κατι καινουρια κινεζικα που ειχε πρωτοφερει τωρα τον δεκεμβριο..
αυτο το παπακι...ηταν στα χαρτια 50cc αλλα το μοτερ του ηταν 100 cc..αυτο το εκανε απο μονη της η εταιρια και το παρουσιαζει σαν 50αρι..η τιμη ηταν 1.200
το ιδιο μηχανακι το ειχε και σε 50αρι μοτερ και χαρτια με ακριβως την ιδια τιμη..(αυτο σημαινει οτι δεν εχει κανενα κερδος να μου πει ψεματα)
αρα οντοσ ηταν ενα παπακι με 100 κυβικα μοτερ αλλα 50 στα χαρτια...που αυτο σημαινει οτι με τ δηπλωμα μου μπορω να το αγορασω και να πηγαινω ανετα τις βολτουλες μου
κλινω περισσοτερο προς το παπι διοτι ειναι οικονομικο..και ειναι και κατι για μονο εναν χρονο..μεχρι να γινω 18...
τι λετε? :thnk: :thnk:

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #19 στις: 09/04/11, 00:45 »
ξεχασα να πω οτι το κινεζακι εχει 2 χρονια εγγυηση... :D

• Τακτικό μέλος
  • +0/-0
« Απάντηση #20 στις: 09/04/11, 13:22 »
φιλε εγω στην θεση σου δεν θα επερνα κινεζικο παντου προβληματα ρε αδερφε(κινεζικο οδυγαω στην δουλεια)η αποψη μου ειναι μακρια!
αλλα απ την αλλη 2.700 ειναι πολλα λεφτα για 50cc...

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #21 στις: 10/04/11, 10:06 »
Το ξερω οτι ειναι πολλα τα λευτα¨.... :( και στο κατω κατω οσο ωταια και να ηταν ειναι 50 cc...πιστευω δεν αξιζει...
το κινεζικο λετε για την δουλεια που το θελω δεν ειναι καλο???ολα εκει φτιαχτονται...θα ειναι τοσο αναξιοπιστο??να το αποφυγω?
για ενα εναμιση χρονο το θελω..και εχει και εγγυηση 2 χρονακια :ohyes: :ohyes:

• Τακτικό μέλος
  • +0/-0
« Απάντηση #22 στις: 10/04/11, 13:33 »
αλλα δυο χρονακια εγγυηση  :thnk: ....μετα φιλε θα πρεπει να το παντρευτεις εκτος αν θελεις να το σκοτοσεις....

Αποσυνδεδεμένος IkaroC

• Πρόσφατο Μέλος
  • **
  • +0/-0
  • apriliabikers.gr
« Απάντηση #23 στις: 10/04/11, 23:11 »
απο αξιοπιστια τι λετε?θα βγαλει τα λεφτα του για την δουλεια που το θελω?
η αξιζει περισσοτερο να παρω ενα dayton sprinter και να το κανω 100 στον μαστορα αν το κρινω απαρετιτο?ποιο θα μου βγει πιο οικονομικα?